Baltimaade parim sommeljee on lätlane Janis Kalkis

„Võit ei tulnud lihtsalt, sest konkurendid olid tugevad ja hästi valmistunud ning ülesanded, mida lahendada tuli, ei olnud kergete killast. “ ütles Vana Tallinn Grand Prix 2012 võitja Jānis Kaļķis.

Baltimaade parim sommeljee Jānis Kaļķis sai auhinnaks tuhande euro väärtuses vabalt valitava sihtkohaga veinireisi, mille pani välja AS Liviko.

„Vana Tallinn Grand Prix sai alguse kaheksa aastat tagasi soovist motiveerida ja tunnustada Baltimaade andekaid sommeljeesid ning edendada alkoholikultuuri. Kuna Balti riikides ei ole võrreldes teiste maailma riikidega pikaajalist veinitootmise traditsiooni, pööratakse neil võistlustel üha enam tähelepanu veini serveerimise ja soovitamise kultuurile,“ ütles AS Liviko juhataja Janek Kalvi.
Eestlastest võistlesid parima Baltimaade sommeljee tiitli nimel 2011. aasta Vana Tallinn Grand Prix’ võitja Kristjan Peäske (restoran Leib Resto ja Aed), Igor Sööt (AS Baltic Pack Est) ja Kristjan Markii (restoran Balthasar). Võistlustel osalesid Läti, Leedu ning sel aastal ka Poola ja Rootsi parimad sommeljeed.

Vana Tallinn Grand Prix’l pandi proovile nii võistlejate teoreetilised teadmised kui ka praktilised oskused. Esimesel päeval, 5. oktoobril tuli võistlejatel kirjalikult küsimustele vastata, millele järgnes ka praktiline ülesanne.

Laupäeval, 6. oktoobril toimus Vana Tallinn Grand Prix’ finaal, kuhu pääsesid eelvooru neli paremat võistlejat: Kristjan Markii Eestist, Jānis Kaļķis Lätist, Narimantas Mieźys Leedust ja Andrzej Strzelczyk Poolast. Finaalis pidid võistlejad näitama oma erialaseid oskusi mitmesuguste ülesannete täitmisel, nagu veinide ja kangete alkohoolsete jookide pimedegustatsioon, dekanteerimine ja punase veini serveerimine, eine kõrvale sobivate veinide või kange alkoholi soovitamine, vahuveini serveerimine ja ebatäpse veinikaardi parandamine.

Baltimaade parima sommeljee selgitas välja rahvusvaheline žürii, mille esimees oli 2007. aasta maailma parim sommeljee Andreas Larsson. Žüriisse kuulusid veel Kristel Nõmmik Eesti Sommeljeede Assotsiatsioonist, Urvo Ugandi AS Livikost, Raimonds Tomsons Läti Sommeljeede Assotsiatsioonist, Arūnas Starkus Leedu Sommeljeede Assotsiatsioonist, Shalva Khetsuriani Gruusia Sommeljeede Assotsiatsioonist, Piotr Kamecki Poola Sommeljeede Assotsiatsioonist ning Karina Thorin Rootsi Sommeljeede Assotsiatsioonist.

Baltimaade parima sommeljee valimine sai oma nime Liviko Vana Tallinna likööri järgi. Liviko korraldab Vana Tallinn Grand Prix’d koostöös Eesti, Läti ja Leedu Sommeljeede Assotsiatsioonidega. Aastal 2006 toimus võistlus Tallinnas, 2007. aastal Riias, 2008. aastal Vilniuses, 2009. aastal Riias, 2010. aastal Tallinnas ja 2011. aastal Tartus. Eelmisel aastal võitis Balti riikide parima sommeljee tiitli eestlane Kristjan Peäske.

Veel uudiseid