Baltimaade parim sommeljee on eestlane Kristjan Peäske

Baltimaade parim sommeljee Kristjan Peäske sai auhinnaks Vana Tallinn Grand Prix dekantri ja tuhande euro väärtuses vabalt valitava sihtkohaga veinireisi, mille pani välja AS Liviko.

„Baltimaade parim sommeljee on seekord üle kahe aasta Eestist ning kaasmaalase seda tiitlit üle anda on uhke tunne. Vana Tallinn Grand Prix on saanud heaks traditsiooniks ja sommeljeede seas oodatud ürituseks. Liviko jaoks on Balti riikides tegutseva ettevõtena Baltimaade sommeljeede toetamine oluline ning me kindlasti jätkame Vana Tallinn Grand Prix´d,“ ütles AS Liviko juhataja Janek Kalvi.

„See on minu jaoks õnnelik päev ja õnn oli minu poolt! Loomulikult tahtsin ma võita, kuid mu konkurendid olid väga professionaalsed. Ootan põnevusega, et saaksin juba osaleda maailma parima sommeljee tiitli võistlusel,“ ütles Vana Tallinn Grand Prix 2009 võitja Sören Polonius Rootsist.

„Baltimaade osalejate tase tõuseb iga aastaga, eriti serveerimisoskused ja tööstandardid. Esimesel päeval pidid võistlejad vastama kirjalikult keerulistele küsimustele ning arvestades, et küsimused on inglisekeelsed, oli vastamine nende jaoks veelgi keerulisem,“ ütles Vana Tallinn Grand Prix 2009 žürii esimees Austria Sommeljeede Assotsiatsiooni president Anne-Marie Foidl.

Baltimaade parima sommeljee valimine on saanud oma nime Liviko kultustoote Vana Tallinna likööri järgi, mida Liviko on aja jooksul tootnud ligi 95 miljonit pudelit.

Eestit esindasid Baltimaade parima sommeljee tiitli võistlustel Kristjan Markii (restoran Balthasar), Kristjan Peäske (hotell Telegraaf) ja Aivar Vipper (Tallink Spa & Conference hotell).

Sommeljeede teadmised pandi proovile nii teoorias kui ka praktikas. Esimesel päeval, 23. oktoobril pidid võistlejad vastama kirjalikult 60 küsimusele, millele järgnes pimedegustatsioon ja dekanteerimine. Finaali pääsesid neli paremat võistlejat, kelleks olid eestlased Kristjan Peäske ja Kristjan Markii, rootslane Sören Polonius ja lätlane Jānis Kaļķis.

Laupäeval, 24. oktoobril toimus finaal, kus võistlejad näitasid oma oskusi erinevate ülesannete täitmisel: veinide ja kange alkoholi pimedegustatsioon; dekanteerimine ja punase veini serveerimine; viiekäigulise eine kõrvale sobivate veinide või kange alkoholi soovitamine; valesti täidetud veinikaardi vigade parandamine.

Baltimaade parima sommeljee selgitas välja rahvusvaheline žürii, mille esimeheks oli tänavu Austria Sommeljee Assotsiatsiooni president Anne-Marie Foidl.

Lätit esindasid tänavu Jānis Kaļķis (hotell Jurmala SPA), Aleksejs Tatarinovs (veinigalerii Luis), Raimonds Tomsons (restoran Vincents). Leedust pürgisid parima sommeljee tiitlile Gintaras Jakuntavičius (restoran Senamiesčio mitas), Arminas Darasevičius (Vyno klubas) ja Narimantas Miežys (restoran Saint Germain). Rootsist kutsutud osaleja oli Sören Polonius (Group F12).

Liviko korraldab Baltimaade parima sommeljee võistlust Vana Tallinn Grand Prix´d koostöös Eesti, Läti ja Leedu Sommeljee Assotsiatsioonidega. 2006. aastal toimus võistlus Tallinnas, 2007. aastal Riias ja 2008. aastal Vilniuses. Eelmisel aastal võitis Baltimaade parima sommeljee tiitli Läti sommeljee Raimonds Tomsons (restoran Vincents).

Veel uudiseid