Baltimaade parim sommeljee on eestlane Kristjan Peäske

„Võitja paistis konkurentide seast silma väga ühtlase tasemega kõigi erinevate ülesannete sooritamisel. Oli näha, et tal on rohkelt teadmisi ja kogemusi,“ ütles žürii esimees Jouko Mykkänen, Soome Sommeljeede Assotsiatsiooni president.

„Võistluste eesmärk on arendada veini- ja alkoholikultuuri Baltimaades ning tänavune asukoht Tartus näitab, et me ei ole keskendunud ainult pealinnadele, vaid tegutseme selle nimel üle Balti riikide. On äärmiselt tähtis, et Baltimaade sommeljeed saaksid end võrrelda Euroopa parimatega,“ ütles AS Liviko juhataja Janek Kalvi.
„Skandinaavia sommeljeede osalemine on meile äärmiselt oluline. Põhjamaadelt, kelle sommeljeed on nii Euroopa kui ka maailma võistlustel kõrgeid kohti saavutanud, on meie sommeljeedel palju õppida. Põhja- ja Baltimaad on sarnases olukorras – ise me viinamarju arvestatavas koguses ei kasvata ja veini ei tooda ning suurem rõhk on veinide serveerimise kultuuril “ ütles Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni president Kristel Nõmmik.

Eestist võistlesid Vana Tallinn Grand Prix’l eelmise aasta võitja Kristjan Markii (restoran Balthasar), Aivar Vipper (Tervis Spaa Grupp) ning Kristjan Peäske (restoran Leib, Resto ja Aed).
Vana Tallinn Grand Prix’l pandi proovile võistlejate nii teoreetilised teadmised kui ka praktilised oskused. Esimesel päeval, 28. oktoobril tuli võistlejatel vastata kirjalikult 60 küsimusele, millele järgnes kahe veini pimedegustatsioon.

Laupäeval, 29. oktoobril toimus Vana Tallinn Grand Prix finaal, kuhu pääsesid eelvooru neli paremat võistlejat Kristjan Peäske ja Kristjan Markii Eestist, Liora Levi Norrast ja Narimantas Mieźys Leedust. Finaalis pidid võistlejad näitama oma erialaseid oskusi mitmesuguste ülesannete täitmisel: veinide ja kange alkoholi pimedegustatsioon; dekanteerimine ja punase veini serveerimine; neljakäigulise eine kõrvale sobivate vahuveinide soovitamine ning vigase veinikaardi parandamine. Lisaks esitati võistlejatele ka üllatusküsimus.
Viies koht selgitati välja vahuveini täpsuse peale välja valamisel.

Baltimaade parima sommeljee selgitas välja rahvusvaheline žürii, mille esimees oli Soome Sommeljeede Assotsiatsiooni president Jouko Mykkänen. Žüriisse kuulusid Tim Vollersev Taani Sommeljeede Assotsiatsioonist, Kristel Nõmmik ja Urvo Ugandi Eesti Sommeljeede Assotsiatsioonist, Raimonds Tomsons Läti Sommeljeede Assotsiatsioonist ja Arūnas Starkus Leedu Sommeljeede Assotsiatsioonist.

Lätist pürgisid Baltimaade parima sommeljee tiitlile Zigmars Kalninś (Hotell Tallink Riia), Ronalds Petersons (Hotell Tallink Riia) ja Kaspars Vezitis (SIA Rskorpions).
Leedust võistlesid Vana Tallinn Grand Prix’l Arminas Darasevičius (veinipood “Vyno klubas”), Narimantas Mieźys ( restoran Saint Germain) ja Redas Norkeliunas (restoran Stikliai).
Esmakordselt osalesid sel aastal Vana Tallinn Grand Prix’l võistlejad Skandinaaviast: Pernille Folkersen Taanist (restoran Kong Hans Kælder), Janne Halla Soomest (restoran Farang) ning Liora Levi Norrast (Vinoteca).

Baltimaade parima sommeljee valimine sai oma nime Liviko kultustoote Vana Tallinna likööri järgi. Liviko korraldab Vana Tallinn Grand Prix´d koostöös Eesti, Läti ja Leedu Sommeljee Assotsiatsioonidega. 2006. aastal toimus võistlus Tallinnas, 2007. aastal Riias, 2008. aastal Vilniuses ja 2009. aastal Riias ja 2010. aastal Tallinnas. Eelmisel aastal võitis Baltimaade parima sommeljee tiitli eestlane Kristjan Markii.

Veel uudiseid